Alexanderi tehnika on kõigile vajalik. Ka lauljale!

Sa leiad oma kehale kahjulikud harjumused ja hakkad neid muutma. Tundub lihtne, eksole?!

Minu kogemuslugu

Minu esimene mälestus Alexanderi tehnikast on ühest töötoast Viljandi kultuuriakadeemias õppides. Kahjuks ei mäleta, kes meid juhendas, aga ta nägi omajagu vaeva, et meid õigesti toolilt tõusma õpetada. Ega ma vist ei saanudki tegelikult lõpuni aru, kas ma sain selle korrektselt selgeks. Piinlik tunnistada, aga milleks mulle seda lauljana vaja on jäi samuti arusaamatuks. 

Küllap ma polnudki selleks infoks tol hetkel lihtsalt veel valmis.

Mõni aeg hiljem hakkas minuni jõudma üha rohkem tuttavate pillimängijate lugusid nö üle mängimisest ehk ülekoormusest tingitud valudest ja kuidas Alexanderi tehnika võiks olla parim asi, mis neid aitaks. Mure oli aga selles, et need teadmised ei olnud sugugi kergesti kättesaadavad. Praktikuid Eestis oli vähe ja koolitused keskmisest kallimad.

Ka sellest ajast on nüüd omajagu vett merre voolanud ja olukord on tunduvalt paranenud. Võimalus Alexanderi tehnikaga oma keha ja vaimu toetada on kättesaadav pea kõigile ja ka mina ise olen selle väärtust kõrgelt hindama hakanud ning mitmel korral end koolitustel täiendanud. Seda ikka eelkõige enese ja oma lauluõpilaste heaks. Tänaseks olen selle tehnika tõhususes nii veendunud, et soovin, et kõik inimesed saaksid võimaluse läbi selle meetodi oma kehakasutuses loomulikku tasakaalu leida. Nii palju valu jääks olemata!

Olen väga palju aastaid kannatanud pingepeavalude käes. Iga stressirohke olukord tõi kaasa peavalu, mis kestis alati 1,5 ööpäeva. Alexanderi tehnika töötubades osaledes sain ma teada, et see tuleb minu füüsilisest reaktsioonist ebamugavale olukorrale. Ma kippusin nimelt oma pead kuklasse tõmbama, see tõi kaasa pinged kaelas ja valusad tagajärjed olidki käes. Need põhjused miks ma nö ohuolukorrale nii reageerisin on veel omaette teema ja jäävad isegi ehk lapsepõlve, aga harjumus selliseks reaktsiooniks oli loodud kogu eluks.

Seda peavalu tuleb siiani aeg-ajalt ette, aga harjumuste muutmine ongi protsess, mida üleöö ei saavuta. Tänaseks oskan ma märgata ja oma füüsilisi ja vaimseid reaktsioone paremini analüüsida. Oskan teha enda jaoks paremaid valikuid ja iga laulja teab, kui palju head teeb hääletekkele üks kuklasirutus!

Aga mis see Alexanderi tehnika siis üldse on? Kokkuvõtvalt öeldes on see üks pedagoogiline meetod mille abil saab inimene oma igapäevaelus füüsiliste ja vaimsete pingetega paremini toime tulla ning oma keha ja vaimu teadlikult juhtida. Sa leiad oma kehale kahjulikud harjumused ja hakkad neid muutma. Lihtne, eksole?! Aga tegelikult uurib Alexanderi tehnika ka nende harjumuste tausta ja põhjuseid ja läheb palju sügavamale kui ainult füüsiline liikumine kehas. Seega ei tegele see ainult sümptomitega vaid ka nende juurpõhjustega. Just see ongi põhjus, miks minu hinnangul on Alexanderi tehnika nii väärtuslik. 

Selle tulemusel paraneb kogu organismi funktsioneerimine. Paraneb hingamine, liikumine muutub vabamaks, kergemaks ning nauditavamaks. Tasakaal ja koordinatsioon muutuvad paremaks. Kui hakkad aru saama Alexanderi tehnika aluspõhimõtetest, võid neid rakendada kõiges, mida teed – olgu selleks majapidamistööd, töö arvuti taga, auto juhtimine, laulmine, pillimäng vms.

Mind on kõige rohkem oma töös lauluõpetajana huvitanud Alexanderi tehnika kui abimees nii parema kehahoiaku, lihaspingete vähendamise kui hingamise teemal.

Laulmise kontekstis on Alexanderi tehnika kasulik aga veel mitmel põhjusel:


1. Parandab kehahoiakut: Õige kehahoiak on laulmisel oluline, sest see võimaldab vabamat ja täisväärtuslikumat hingamist ning hääle kasutamist. Alexanderi tehnika õpetab lauljatele, kuidas hoida oma keha tasakaalus ja lõdvestunult.

2. Vähendab lihaspingeid: Lihaspinged kaelas, õlgades ja seljas võivad piirata häälepaelte liikumist ja mõjutada laulmise kvaliteeti. Alexanderi tehnika aitab neid tuvastada ja vabastada.

3. Parandab hingamist: Sügavam ja vabam hingamine on laulmisel võtmetähtsusega. Alexanderi tehnika keskendub loomuliku hingamisprotsessi taastamisele, mis võib parandada hääleulatust ja -kvaliteeti.

4. Suurendab teadlikkust: Alexanderi tehnika õpetab olema teadlikum oma keha kasutamisest ja liikumisest. See teadlikkus aitab lauljatel vältida kehale kahjulikke harjumusi ja omaks võtta tervislikumaid praktikaid.

5. Stressi ja ärevuse vähendamine: Lõdvestunud ja tasakaalustatud keha võib aidata vähendada esinemisärevust ning parandada keskendumisvõimet ja enesekindlust.

Kui ka sina soovid tutvuda lähemalt Alexanderi tehnikaga, siis kutsun sind osalema 11.augustil Viljandis toimuvale praktilisele häälepäevale “MINU HÄÄL MINU KEHAS”

Praktilist häälepäeva viin läbi koos Alexanderi tehnika õpetaja Hanna-Liis Laoga.

Üritus koosneb kahest osast:

  • Päeva esimeses pooles uurime järele, millised kehaosad hääletekkes ja kõnes osalevad ning kuidas nad meie häält mõjutavad. Saame selgeks, mis on see salapärane TUGI ja teeme selle arendamiseks vastavaid harjutusi.

  • Häälepäeva teises pooles keskendume kehakasutusele läbi Alexanderi tehnika. Avame põgusalt Alexanderi tehnika tekkelugu ja põhialuseid. Toimub praktiline keha- ja hääletöö (kehahoid, hingamine, hääl, esinemisärevus, närvisüsteemi regulatsioon jpm.)

Häälepäev toimub Viljandis Hoom Amatu üritustemajas kell 10:00-18:00.
Lisainfo ja registreerimine: https://forms.gle/bdifa4R1vxcZ9Vbw9



Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Igaühel on ilus hääl

Järgmine

Jaga seda artiklit